Stupnice na klavír
Des mixolydická
Stupnice Des mixolydická má 7 tónů: D♭ – E♭ – F – G♭ – A♭ – B♭ – C♭.
- D♭1
- E♭2
- F3
- G♭4
- A♭5
- B♭6
- C♭7
Tóny stupnice Des mixolydická
| Stupeň | Tóny | Intervaly | Vzorec |
|---|---|---|---|
| 1 | D♭ | Základní tón | 1 |
| 2 | E♭ | Velká sekunda | 2 |
| 3 | F | Velká tercie | 3 |
| 4 | G♭ | Čistá kvarta | 4 |
| 5 | A♭ | Čistá kvinta | 5 |
| 6 | B♭ | Velká sexta | 6 |
| 7 | C♭ | Malá septima | ♭7 |
Sled kroků
T – T – P – T – T – P – T
Od základního tónu po oktávu sleduje stupnice tento vzorec: T – T – P – T – T – P – T.
T = celý tón (2 půltóny), P = půltón (1 půltón), T+P = 3 půltóny
Zvuk a charakter
Dur s malou septimou: jas durové stupnice s bluesovou hranou. Stupnice rockových hymen, keltské hudby a všeho, co zní epicky, a přitom zemitě.
Zvuk: Zemitá a hymnická
Akordy ve stupnici Des mixolydická
Na každém stupni naskládejte na sebe každý druhý tón stupnice a dostanete její akordy.
Jak ji používat
Přirozená volba nad dominantním septakordem a zvuk mnoha rockových, folkových a keltských skladeb postavených na durovém akordu s malou septimou.
Stupnice Des mixolydická používá stejné tóny jako Fis dur, ale začíná na jiném tónu.
Písně s tímto akordem
- Hey Jude · The BeatlesRock
- Sweet Home Alabama · Lynyrd SkynyrdRock
- Norwegian Wood · The BeatlesRock
Zahrajte si stupnici Des mixolydická s různými zvuky v interaktivním nástroji.
Otevřít v nástroji na akordyZkontrolujte a nalaďte svůj klavír, ať jste kdekoli
Naše aplikace poslouchá váš klavír, ukazuje, jak daleko je každá klávesa od správného ladění, a může vás laděním provést. Na opravy, regulaci nebo celé ladění si najděte kvalifikovaného ladiče ve svém okolí.